Close

10 lipca 2017

Wystawy muzealne

Muzeum to często miejsce spotkania człowieka ze sztuką, ale nie tylko. W takich lokalizacjach możemy natrafić również dosyć często na zbiory często ze sztuką nie związane. Oprócz malarstwa czy fotografii można w muzeach podziwiać przedmioty ilustrujące przebieg historii miejsc czy życia społecznego. Zbiory muzealne są więc naszym dobrem wspólnym, które warto chronić profesjonalnymi metodami – np. umieszczając wartościowe przedmioty w zamykanych gablotach.

Często w placówkach takich jak muzea wystawia się bardzo cenne przedmioty z punktu widzenia historycznego, które chcielibyśmy pokazywać jeszcze wielu pokoleniom. Aby więc zachowały swoje walory jak najdłużej, zobowiązani jesteśmy do stosownego zabezpieczenia ich przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby przyspieszyć proces niszczenia. Doskonale, w tej ważnej roli, sprawdzają się gabloty muzealne. Solidnie wykonane są w stanie nie tylko ochronić przed dotykiem ciekawskich i nieodpowiedzialnych zwiedzających, ale również lepiej eksponują walory zbiorów. Ale to nie jedyne ich zalety, bowiem gabloty muzealne chronią również przed kurzem, złodziejami i innymi niszczącymi siłami. Dobrze wykonana gablota to cenna oprawa dla często unikatowych i bezcennych zbiorów. Pozwala zaakcentować ich kluczowe walory i nieco zatuszować mniej atrakcyjne strony danego przedmiotu.

Odpowiednio rozstawione gabloty muzealne ułatwiają zwiedzanie i poznawanie kolejnych zagadnień, które są prezentowane gościom danej instytucji. Bez odpowiednich przestrzeni ekspozycyjnych stworzenie przejrzystej wystawy byłoby niemożliwym, bądź przynajmniej poważnie utrudnionym zadaniem. W związku z tym należy przyjąć, że oprócz zbiorów dobra gablota jest podstawą dla każdego muzeum i decyduje o sukcesie jego misji społecznej i kulturalnej.